Двама възпитаници на ЮЗУ предложени за членове на Антикорупционната комисия

Четири предложения за членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) са внесени в Народното събрание
Три от тях са на депутати от управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН. Те са предложили в КПК да влязат настоящият шеф на дирекция „Противодействие на корупцията“ Стоян Петков, заместникът му Петър Коев и адвокат Мария Даскалова.
Комисията има трима членове и се председателства на ротационен принцип за по две години от всеки от тях, като редът на председателстване се определя чрез жребий при встъпването им в длъжност.
Четвъртата и единствена кандидатура, която не е внесена от управляващите, е на адвокат Аделина Натина-Зиколова.
Стоян Петков работи в КПК от 2018 г., като в последните две години е шеф на дирекция „Противодействие на корупцията“. Кариерата му започва в МВР през 2002 г. Работил е в Охранителна и в Криминална полиция, а от 2007 г. е в ГДБОП, където се е занимавал с противодействие на трафика на културно-исторически ценности. Завършил е „Археология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и „Право“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“.
„Неговата професионална експертиза обхваща значими и ключови дейности по превенция, предотвратяване, разкриване и противодействие на нарушения и престъпления, свързани с прояви на корупция в дейността на лицата, заемащи публични длъжности. Професионалната му подготовка е на изключително високо ниво и е свързана точно с естеството на работата за изпълнение на длъжността, за която предлагаме неговата кандидатура“, пише в мотивите към номинацията му.
Петър Коев е заместник на Петков в дирекцията „Противодействие на корупцията“ на КПК. Той става част от Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество след вливането на антикорупционната дирекция на ДАНС в нея.
Коев е доктор по право във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ в катедра „Наказателноправни науки“. Дисертационното му изследване е на тема: „Престъпления против държавната тайна“. Завършил е и „Счетоводство и контрол“ във ВТУ, както и „Защита на националната сигурност“ в Академията на МВР.
Адвокат Мария Даскалова е завършила Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с отличие, започва работа в районната прокуратура в Костинброд, а от 1990 г. работи в Окръжна прокуратура – София, където две години е била и и. ф. окръжен прокурор. От 1996 г. е вписана в Софийската адвокатска колегия.
„С над 25 години опит като адвокат г-жа Мария Даскалова е изградила утвърдена практика в областта на наказателното и гражданското право. Работата ѝ обхваща широк спектър от сложни и обществено значими дела, свързани както с индивидуални клиенти, така и с юридически лица. Отличава се с прецизност, задълбочени познания и ангажираност към правата на совите клиенти, закона и справедливостта“, посочват за нея номиниралите я депутати от управляващото мнозинство. ,предава лекс бг
Адвокат Аделина Натина е предложена за член на КПК от фондация „Креативна общност“.
Натина е адвокат от повече от 20 години. Едно от публичните дела с нейно участие е това срещу бившата шефка на митниците Петя Банкова, чийто защитник беше Натина.
Тя посочва, че приема номинацията за член на КПК като естествено продължение на професионалния си път. „Вярвам, че ефективната борба с корупцията изисква не само знания и опит, но и лична непримиримост към злоупотребата с власт“, пише Натина. „През годините тя поема редица сложни наказателни дела с широк обществен интерес, включително случаи, свързани с длъжностни престъпления, злоупотреби, организирана престъпност и корупционни схеми“, посочват вносителите за нея. Натина е завършила право в Югозападния университет „Неофит Рилски“.
По закон при всеки избор на членове на КПК се сформира нарочна номинационна комисия от петима независими членове – по един предложен от Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, омбудсмана и Сметната палата.
В момента на заплата при теб са курви, капути и слабохарактерни шматароци.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.